piątek, 26 lutego 2010

Ramelow XIV - XVI wiek

Photobucket
Ludwig Wilhelm Brüggemann donosi w kronikach, że zamek dostał się w ręce rodziny Adebahr. Odtąd Ramlewo (Ramelow) stanowiło część władztwa świeckiego biskupów kamieńskich, które obejmowało okolice Kołobrzegu Koszalina i Bobolic. Około 1530 roku Caspar Adebahr był ostatnim właścicielem Ramlewa ze swojego rodu. Majątek po nim zmienił właścicieli poprzez zaślubiny jego córki Scholastyki (Sofii) z Jakobem von Guntersberg, który był członkiem rodu von Blankenburg. Ród ten, z małymi przerwami, władał posiadłością Ramlewo przez kilka wieków. Na załączonej mapie z 1550 roku, autorstwa Sebastiana Münstera, możemy sobie wyobrazić jak wyglądało sąsiedztwo Ramlewa w XVI wieku. Tereny Księstwa Pomorskiego obfitowały w zamki, pałace, folwarki i grody.

środa, 17 lutego 2010

Jan Ramelow von Rahmel

Photobucket
Jan Ramelow von Rahmel. Przedstawiciel niemieckiego rycerstwa napływowego z okolic Lubeki, syn zmarłego w 1256 roku Egberta z Lesian (Lassan) i Gerburgi, długie lata pozostawał w otoczeniu Barnima I, po 1278 roku - Bogusława IV.


Około 1280 roku, mając lenna w ziemi białogardzkiej i kołobrzeskiej biskupa Hermana, podobnie jak Borko II związał się ze stronnictwem pro brandenburskim i z synami z pierwszego małżeństwa od tej pory częściej przebywał w otoczeniu margrabiów askańskich niż na Pomorzu. Przed 23 marca 1281 roku poślubił Mirosławę, wdowę po drugim kasztelanie kołobrzeskim Kazimierzu Świętoborzycu, potem osiadł w dobrach białogardzkich (Lipie), gdzie żył do 1302 roku.

Ramlewo było w średniowieczu ramlewskim lennem rodziny Rahmel, która dała temu miejscu nazwę. W XIII wieku pojawia się Erbertus Ramel, najpierw w Lassan. Jego wnuk Johannes Ramelow (1267 – 1303) zaliczał się do szlachetniejszych wasali Pomorza, Neumarku i Księstwa Rugii. Był on założycielem zamku w Ramlewie.



W 1319 roku – wymiera panująca na Pomorzu dynastia Brandenburgii. Książęta Pomorscy korzystają z okazji i zrzucają zwierzchnictwo Brandenburgii. Dynastia askańska.W 1330 roku uznają się lennikami Biskupa Kamieńskiego.
Zamek Ramlewski nie mógł długo pozostać w posiadaniu rodu Rahmel, ponieważ 3.03.1322 roku książęta Otton I i Warcisław IV zeznali, iż wszystkie dobra i zamek w Ramlewie stanowiące lenno rodu, muszą być zwrócone biskupom kamieńskim - Księstwo Pomorskie - z powodu odstępstwa od wiary, których dopuścili się wcześniejsi wasale. Ludwig Wilhelm Brüggemann donosi w kronikach, że zamek dostał się w ręce rodziny Adebahr.

poniedziałek, 15 lutego 2010

piątek, 12 lutego 2010

Zimowy Pałac

Photobucket














spadł świeży śnieg, hurrraaa! :) :).Zimowy Pałac.

środa, 10 lutego 2010

Archiwa Państwowe

Photobucket
Jak tylko wzejdzie słońce nad Pałacem, ruszam swoją kobyłką w poszukiwaniu historii. Dzisiaj byłem w Archiwum Państwowym w Szczecinie w celu odnalezienia śladów moich przodków. Spotkanie z dr P. Gutem przysporzyło wiele nowych faktów dotyczących wydarzeń sięgających XII wieku. Już niedługo owoce tej współpracy opublikujemy w komnatach Pałacu.
Natomiast szczególne podziękowania i pozdrowienia ślę dla przyjaciół z którymi współpracujemy: Archiwum Państwowe w Koszalinie oraz Archiwum Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej dzięki którym odkrywamy karty historii.

poniedziałek, 8 lutego 2010

środa, 3 lutego 2010

Choinka

Photobucket
Choinka szkolna - nauczyciele, rodzice i dzieci ze szkoły w Gościnie.



wtorek, 2 lutego 2010

Święty Walenty

Photobucket
Święty Walenty - na jego stronie można poczytać o wszystkich związanych z tym świętem rytuałach. A ja - jakem Johannes, ten magiczny dzień spędzę z ukochaną Ofelią, przy romantycznej muzyce, delektując afrodyzjakalne potrawy pełne miłosnych receptur.


program dnia św. Walentego w Pałacu.
All you need is love, love
Love is all you need